TV Passion

Poradnik

Jak wybrać fotografa na ślub i wesele?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na swój ślub...

Wybór fotografa na swój ślub to nie jest prosta sprawa. Konkurencja duża, ceny i oferty bardzo różne, poziom prac też. Jak zabrać się do poszukiwań żeby nie zdziwić się jak już będzie po wszystkim?
oim skromnym zdaniem ważnym aspektem jest to by zdjęcia były na bardzo wysokim poziomie technicznym, na odpowiednich materiałach, wykonane przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu (nie chodzi tu tylko o aparaty czy obiektywy i ale też o całą gamę sprzętu oświetleniowego). Drugą stroną medalu jest treść zdjęć czyli sposób pokazania wydarzeń, które w dniu ślubu mają miejsce. Treść zdjęć zależna jest już w dużym stopniu od fotografa, od jego spojrzenia na rzeczywistość i doświadczenia podczas fotografowania tego typu wydarzeń. Użyty sprzęt też odgrywa znaczącą rolę, a świadomość jego stosowania będzie miała wpływ na ostateczne wyniki. Nie będę się tu zagłębiał w technikalia ponieważ niektóre terminy fotograficzne mogą być niezrozumiałe dla nieobeznanych z tematem osób.
Bardzo ważna jest też osobowość samego fotografa, przede wszystkim jego uczciwość, solidność i wszystkie te cechy, które sprawią, że to nie Wy będziecie musieli martwić się o zdjęcia. Fotograf musi być osobą, której będziecie mogli zaufać a nawet zaprzyjaźnić się. Może Wam się wydawać dziwne to co piszę, ale ze swojego doświadczenia wiem, że nie da się w prosty sposób pokazać na zdjęciach dwojga kochających się ludzi jeśli samemu się w tę relację nie wejdzie. Jeśli nie ma więzi między fotografem a fotografowanym lub fotografowanymi to nie ma dobrych zdjęć.
Fotograf ślubny musi mieć dwie dusze. Jedna to dusza artysty a druga to dusza reportera. I musi kochać to co robi, a nie tylko chcieć zarabiać „łatwe” pieniądze.
No dobra... a jak to wszystko rozpoznać?
Wystarczy z fotografem pogadać, obejrzeć jego dorobek, sprawdzić od jak dawna interesuje się fotografią. Warto też spytać czy spełnia się jako twórca w innych dziedzinach sztuki niż fotografia – muzyka, malarstwo, teatr, film. Możecie zapytać, czy robi tylko zdjęcia ślubne, czy konkuruje również w innych dziedzinach fotografii. Każdy ambitny twórca wystawia swoje prace na różnych portalach internetowych poddając się krytyce. Opinie o zdjęciach są ogólnodostępne więc warto też o takie rzeczy zapytać. Każdy dobry fotograf z przyjemnością pokaże kilka gotowych pełnych prac z ostatniego sezonu z miesiąca, w którym akurat będzie Wasz ślub. Jak znam życie to na pewno coś doradzi w razie niepogody albo innych nieprzewidzianych wydarzeń. Najważniejsze, żeby zdjęcia danego fotografa Wam odpowiadały, żebyście chcieli takie mieć. Cudownie by było gdybyście mogli zasięgnąć opinii byłych klientów danego fotografa.
Na koniec oferta...
Większość doświadczonych fotografów ma ofertę zbudowaną w ten sposób, żeby móc konkurować z innymi i jednocześnie w pełni zadowolić klientów – to oczywiste. Szczególną jednak uwagę muszę zwróć na to że dobrze to nie znaczy dużo. Dobrze to znaczy przede wszystkim z sensem, ze smakiem, solidnie, z dbałością o pracę w każdym szczególe, spójnie, estetycznie i długo mógłbym wymieniać. Solidny reportaż to musi być dobre opowiadanie zrozumiałe dla wszystkich oglądających zdjęcia – nawet dla tych, którzy w żaden sposób nie są związani z rodziną. Zrobienie takiego reportażu to już jest sztuka...
...I cena
Dobre zdjęcia nie mogą być tanie. To jest pewne jak amen w pacierzu. Ale dlaczego tak drogo? Drogo i niedrogo. Jest kilka przysłów polskich, które ładnie to określają.
Cena za fotografie ślubne to około 2000 wzwyż. Relatywnie do innych usług w dniu ślubu to nie jest drogo wystarczy porównać z najpopularniejszymi np. limuzyna. Należy wziąć jeszcze pod uwagę to, że fotograf musi sporo zaangażowania włożyć w zdjęcia już po ślubie. Cała obróbka, przygotowanie albumów samo się nie robi. Koszt dobrych materiałów też jest dość spory, poza tym są inne koszty związane z prowadzeniem firmy...
I to by było na tyle.

Pozdrawiam
Paweł Przeździak

www.nova-foto.pl