TV Passion

Usługi wideo i foto

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czy możemy przejść na Ty?

Oczywiście, jeśli czujecie się swobodniej rozmawiając ze mną per „Ty” to nie mam nic przeciwko.
Osobiście wolę taką, obdartą ze zbędnej sztywności formę. Z doświadczenia wiem, że układ koleżeński zawsze skutkuje lepszymi i pełnymi naturalności kadrami. Mam na imię Robert.

Od kiedy zajmujesz się filmowaniem ślubów?

Filmowaniem ślubów zajmuję się od 1998 r. Od tego czasu systematycznie pogłębiam swoją wiedzę, starając się nie tylko nadążać za nowymi trendami, ale także je tworzyć.

Czy filmujesz tylko uroczystości rodzinne i okolicznościowe?

W swojej karierze zawodowej wykonałem wiele filmów reklamowych, instruktażowych czy edukacyjnych, a od pewnego czasu w wolnych chwilach biorę do ręki kamerę i filmuję przyrodę. Odkryłem, że nie muszę podróżować na drugi koniec świata by znaleźć się w naprawdę niezwykłych miejscach, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i zechcieć dostrzec piękno jakie jest wokół nas. Miejsce, które mnie zauroczyło i wracam do niego wielokrotnie to rezerwat przyrody Jata. Wędrówki po lesie, możliwość korzystania z czystego powietrza oraz obcowanie z dziką przyrodą, podglądanie fauny i flory o każdej porze roku oraz utrwalenie na filmie piękna i bogactwa natury tego miejsca sprawia wiele satysfakcji, a zarazem inspiracji w pracy z obiektywem kamery.

"Tajemnice rezerwatu Jata", "4 pory roku rezerwatu Jata"

W jakiej części kraju pracujesz?

Mieszkam i pracuję w Łukowie, dlatego też województwo Lubelskie i Mazowieckie oraz ich okolice to miejsca gdzie najczęściej wykonuję swoje filmy, ale nie widzę przeszkód żeby dojechać w każde inne miejsce w kraju.

Jaka jest cena za Twoje usługi?

Trudno w odpowiedzi na tak postawione pytanie podać konkretną sumę. Cena uzależniona jest bowiem od indywidualnych potrzeb klienta, ustaleń i kilku czynników (np. sposób montażu, miejsce zamieszkania) oraz dodatkowych opcji, na które możecie się zdecydować. W celu poznania konkretnej ceny na konkretny termin, proszę o kontakt osobisty. Jestem przekonany, że dojdziemy w tej kwestii do satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Chcę podkreślić, że nigdy nie podwyższam ceny już ustalonej i nie rezygnuję z prac na które zostały podpisane umowy.

Fotografujesz?

Tak, ale tylko prywatnie. Nie wyobrażam sobie natomiast filmowania i robienia zdjęć na raz na różnego rodzaju uroczystościach. Wyznaję zasadę, że należy maksymalnie skupić się na jednej wykonywanej czynności by osiągnąć najlepszy efekt w myśl zasady: jeśli ktoś jest specjalistą od wszystkiego jest do niczego. Uważam, że trzeba robić to, w czym jest się najlepszym i dlatego skupiam się na jednym medium.

Czy możesz polecić dobrego fotografa?

Oczywiście. Chętnie będę służył Wam radą i doświadczeniem, jestem przekonany, że moja znajomość branży pozwoli Wam podjąć najlepszą decyzję w tym zakresie. Klientom którzy szukają wyjątkowej jakości i artyzmu w zdjęciach jestem w stanie polecić fotografów którzy spełnią ich oczekiwania. Ich marka ma w branży ugruntowaną pozycję. W tej sprawie proszę o telefon.

Czy posiadasz uprawnienia do filmowania liturgii w obiektach sakralnych?

Tak. Posiadam pisemne, bezterminowe upoważnienie wydane przez Kurię Biskupią, zezwalające na filmowanie w trakcie celebracji liturgicznych i wewnątrz obiektów kultu na terenie całego kraju. Brak tego rodzaju dokumentu mogłoby spowodować nieprzyjemne następstwa, włącznie z wyproszeniem kamerzysty czy fotografa z Kościoła. Dlatego zawsze żądajcie od fotografa i kamerzysty okazania dokumentu przed podpisaniem umowy.
Realizując wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii zgłaszam się odpowiednio wcześniej do proboszcza lub prezbitera, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nimi uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności. Wtedy też mogę przedstawić stosowny dokument. Nie są mi obce zagadnienia związane z przebiegiem liturgii i jej celebrowania przez kapłana. Chcę zauważyć, że w mojej karierze wielokrotnie filmowałem uroczystości z udziałem wielu celebransów, księży biskupów a nawet pielgrzymkę papieża Jana Pawła II.

Czy wykonujesz filmy tylko na ślubach katolickich?

Oczywiście że nie, filmuję także na ślubach cywilnych oraz wszystkich wyznań i religii.

Ile czasu w filmie zajmuje Msza ślubna?

Większość Par życzy sobie by pokazane były najważniejsze wątki tej ceremonii. Zgadzam się z tym i robię sekwencje ok. 30 min. Na indywidualną prośbę mogę sfilmować każdą część Mszy.

Jak długo filmujesz przyjęcie weselne?

Nie narzucam sztywnych godzin w jakich będę do Waszej dyspozycji. To Wy ustalacie jak długo chcecie bym filmował przyjęcie. Z reguły jestem do godz. 2:00 – 3.00 rano, wtedy mam odpowiedni i wystarczający materiał do montażu. Na indywidualną prośbę można ten czas skrócić lub wydłużyć.

Mamy dwudniowe wesele. Czy będziecie również na poprawinach?

Tak. Dwudniowe wesele jest wyceniane indywidualnie, zależnie od kształtu całości. Jeśli pracuję daleko od Łukowa i nocuję w hotelu tym co Wy, to warto popołudnie przed poprawinami wykorzystać na plener.

Naszym marzeniem jest plener nad morzem. Czy możesz go sfilmować?

Z przyjemnością wykonam film w każdym wskazanym przez Was miejscu. Mile widziane są każde, nawet szalone pomysły. Ważna jest Wasza satysfakcja i realizacja Waszych pomysłów, z mojej strony nie ma żadnych przeciwwskazań. Chętnie też pomogę Wam w wyborze oryginalnego i satysfakcjonującego Was pleneru.

Czy zabezpieczasz płyty przed kopiowaniem?

Nie. Dlaczego miałbym utrudniać komukolwiek obejrzenie filmu, a tym samym ograniczyć własną reklamę? Będzie dla mnie ogromną satysfakcją, jeśli pochwalcie się filmem i pokażecie go wszystkim chętnym. W końcu nie po to powstaje film, aby go skrzętnie schować bojąc się zniszczenia lub zagubienia, lecz po to aby podzielić się wspomnieniami z jak największym gronem rodziny i przyjaciół.

Czy otrzymane płyty posiadają menu?

Z materiału filmowego tworzony jest dwu lub trzy płytowy album, każda płyta posiada indywidualne menu, dzięki któremu łatwo będziecie mogli odszukać wybrany fragment filmu.

Czy jest możliwość stworzenia okładki z naszymi zdjęciami, czy dysponujesz tylko gotowymi szablonami?

Indywidualnie dla każdego klienta projektuje okładkę oraz nadruk na płyty.

Jak długo trzeba czekać na gotowy film?

W miarę możliwości staram się, aby film zmontowany był w jak najkrótszym czasie. Jednakże staranny montaż wymaga sporo poświęconego czasu, dlatego trwa to ok. 3 tygodni, czasem dłużej, uzależnione jest to tym kiedy po uroczystości dostarczycie mi wszystkie materiały do montażu.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować terminy?

Doświadczenie uczy, że co najmniej na rok przed uroczystością. Oczywiście, może się zdarzyć, że niektóre terminy będą wolne jeszcze na miesiąc przed uroczystością. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że w danym dniu będę osiągalny, lepiej skontaktuj się ze mną odpowiednio wcześniej.

Czy w trakcie podpisywania umowy wymagana jest zaliczka?

Tak, pobieramy zadatek. Nie "trzymam" terminów ustalanych np. telefonicznie, tylko umowa gwarantuje Wam rezerwację konkretnego terminu. Jeżeli podjęliście decyzję o wyborze mojej firmy i nie może dojść do spotkania z różnych względów to wszelkie formalności możemy sfinalizować drogą elektroniczną. Końcowe rozliczenie odbywa się po przedstawieniu i zaakceptowaniu przez Was wykonanego filmu.

Czy jeśli zrezygnuję z usługi tracę zadatek?

Tak, zgodnie z obowiązującym prawem zadatek przepada. Szczegóły znajdują się w umowie.

Jeśli zmienię termin swojego wesela tracę zadatek?

Zadatek nie przepadnie jeśli kolejny wybrany przez Was termin jest wolny w moim terminarzu.

Czy istnieje możliwość wystawienia rachunku?

Tak, prowadzę legalną działalność gospodarczą.

Czy jeżeli będziemy niezadowoleni z usługi możemy ją reklamować?

Na szczęście dotychczas taka sytuacja się nie zdarzyła. Gdyby jednak doszło do jakiegoś niedociągnięcia z mojej strony - proszę się nie krępować.


Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie - wyślij zapytanie, przejdź do strony KONTAKT